Syzyfowe prace – 15 ton w Bajkonurze

To był jeden z tych dni, które będziemy pamiętać dość długo. 1 sierpnia 2011 ciężar gatunkowy Bajkonura powiększył się o kilkanaście ton. Tymi ręcami!

Kiedy zobaczyliśmy nadjeżdżającą ogromną ciężarówkę z przyczepą, poczuliśmy pewne zaniepokojenie. Ale gdy kierowca wjechał na dziedziniec fabrycznego kompleksu, zaparkował przy naszej rampie i zaczął odkrywać plandekę, zrozumieliśmy, że jesteśmy załatwieni! Naszym oczom ukazało się osiem palet równiutko ułożonych płyt gipsowo-kartonowych w łącznej ilości 400 sztuk, co po przeliczeniu na wagę daje jakieś 14 ton! Plus tona stali. Na papierze jakoś to skromniej wyglądało. Ale cytując Mleczkę, „nie takie rzeczy my ze szwagrem po pijanemu robili”. Zakasaliśmy rękawy i do roboty – trzeba było to ciężkie dziadostwo rozładować!

 

Czas jednak wlókł się z mozołem. O ile dość łatwo dałoby się policzyć od jednego do czterystu, o tyle przeniesienie tyluż nieporęcznych płyt do windy, a następnie z windy na miejsce w Bajkonurze okazało się nieludzko żmudnym zadaniem dla pięcioosobowej ekipy. Żeby było weselej, w drugiej przyczepie TIR-a czekała na nas sterta stalowych profili przeznaczonych na konstrukcję ścian. Część z nich udało się wwieźć windą, ale te dłuższe, czterometrowe już nam nie uszły na sucho – musieliśmy podawać je sobie z półpiętra na półpiętro klatki schodowej i tym sposobem wtaszczyć kilkadziesiąt sztuk na poziom czwarty. Wyobrażaliśmy sobie budowę XIX-wiecznych łódzkich kamienic – w końcu one też powstawały podobną metodą, cegła po cegle. Znakomite ćwiczenie wydolnościowe – lało się z nas strumieniami, podobnie jak z chmury na zewnątrz, jakby niebo nad Łodzią pociło się razem z nami. Jutro u wszystkich zakwasy gwarantowane, zaś Cengiz będzie miał pamiątkę w postaci solidnej blizny. Okazało się, że w chwilach nieuwagi krawędzie profili stalowych wchodzą w rozgrzane mięśnie jak nóż w masło.

 
 

Tym oto sposobem, nadludzkim wysiłkiem woli i mięśni, najważniejsze materiały do budowy ścian dźwiękochłonnych znalazły się na miejscu. Już kilka dni temu puściliśmy w ruch lasery, kredki świecowe, łaty i rozwijane miarki i wykonaliśmy niezbędne pomiary i triangulacye. Obrysy ścian znalazły się na podłodze – teraz łatwiej wyobrazić sobie, jakie będą kształty i rozmiary naszych sal. Można budować.

 

Jutro ostateczna narada technologiczna i rozpoczynamy stawianie ścian. Najpierw wyrośnie las profili stalowych, które następnie wypełnimy wełną mineralną i na koniec zamkniemy podwójną warstwą płyt gipsowych – to właśnie one będą tłumić wszystkie sforne i niesforne dźwięki. Bajkonur powstaje nie na żarty! :-)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s