Tomasz Licak / Artur Tuźnik Quintet – 21.09

W najbliższy piątek, 21 września o 20:00 w Bajkonurze usłyszymy Tomasz Licak / Artur Tuźnik Quintet. Jest to polsko-duński zespół założony przez saksofonistę, Tomasza Licaka oraz pianistę Artura Tuźnika w 2009 roku w Odense (Dania). Grupa prezentuje kompozycje obu liderów, nawiązujące charakterem do początków modern jazzu, jednakże w muzyce zespołu słyszymy cały bagaż historii tej muzyki. Wraz z zespołoem gościnnie wystąpi znakomity duński perkusista, Anders Mogensen.

Wyraźne są tu wpływy skandynawskiej oraz polskiej awangardy, które łączy wspólna historia (Krzysztofa Komeda). Ekspresji dodają znakomici muzycy grający w zespole, a wśród nich Anders Mogensen, który jest jednym z czołowych skandynawskich perskusistów. Grupa ma na swoim koncie debiutancką płytę “QUINTET“ wydaną w 2011. Podczas koncertu usłyszymy stare, jak i nowe kompozycje skompopnowane na kolejną płytę. Jazz pełen kolorów, ekspresji, odważny i bez kompromisów, a jednocześnie liryczny i narracyjny.

Tomasz Licak/Artur Tuźnik Quintet feat. Anders Mogensen

  • Tomasz Licak – saksofon tenorowy
  • Artur Tuźnik – fortepian
  • Tomasz Dąbrowski – trąbka i balkan horn
  • Andreas Lang – kontrabas
  • Anders Mogensen – perkusja

„QUINTET is an excellent contemporary record and real must listen in 2011.”
— Stephan Moore, JazzWrap

„(…) młodzi członkowie kwintetu to muzycy w pełni dojrzali i z charakterem – prawie 80 minut muzyki to wciąż za mało, kiedy mają tak wiele do powiedzenia poprzez improwizację!”
— Niels Overgaard, JazzSpecial (DK)

„(…) polsko-duński kwintet pokazuje wszem i wobec, jak się gra nowoczesny, interesujący jazz i to, jak pozostając w mainstreamie, umiejętnie korzystać z osiągnięć awangardy.”
— Olga Spasojewska, Polskie Radio

Linki:

Anders Mogensen (DK) – perkusja

Odkąd tylko pojawił się na duńskiej scenie jazzowej na początku lat 90-tych, uznany został za jednego z najbardziej kreatywnych i twórczych perkusistów skandynawskich. Dziś jest jednym z najbardziej znanych i cenionych muzyków na scenie międzynarodowej. Jest absolwentem Berkele College of Music w Bostonie (USA) orazRhytmic Conservatory w Kopenhadze. Obecnie kieruje wydziałem jazzowym na Carl Nielsen Academy of Music w Odense w Danii.

Miał okazję grać wspólnie z takimi muzykami jak: Antonio Hart, Kurt Rosenwinkel, Matthew Garrison, Larry Grenadier, Joshua Redman, Jorge Rossy, Scott Kinsey, Matthew Moran, Hilmar Jensson i Jim Black. Tam również poznał wielu muzyków pochodzących ze skandynawii, z którymi do dziś współpracuje w wielu formacjach, m.in. Jacob Dinesen, Kasper Tranberg, Petter Wettre oraz Niclas Knudsen.

Po rocznym pobycie w Bostonie, w roku 1991 rozpoczął swoją edukację w słynnym „RhytmincConservatory“ w Kopenhadze. Tam rozwinął swój niepowtarzalny styl gry, bardzo energetyczny i mocno zakorzeniony w tradycji perkusji jazzowej (Elvin Jones, Art Blakey). Tam również ujawnił się jego talent kompozytorski, założył wiele formacji pod swoim nazwiskiem oraz był zapraszany do grup doskonale znanych skandynawskiej publiczności.
Copenhagen Art Ensemble, When Granny Sleeps, Jacob Anderskov Trio to formacje z którymi współpracuje do dziś.
Anders Mogensen jest muzykiem wiecznie poszukującym, zarówno nowych wzorców, inspiracji jak również możliwości grania z największymi muzykami jazzowymi. W swojej karierze ma za sobą koncerty oraz trasy koncertowe z takimi muzykami jak: Brecker Brothers, Bob Berg, Gary Thomas, Rick Margitza, Steve Swallow, Michael Formanek, Marc Johnson, Tim Berne, Tim Hagans, Niels Lan Doky, Chris Minh Doky, Django Bates, Lew Soloff, Herb Robertson.

Artur Tuźnik – piano

Pianista wykształcony klasycznie w OSM I i II st. im. Karola Lipińskiego w Lublinie, obecnie student elitarnego międzynarodowego programu magisterskiego European Jazz Master na Rhythmic Music Conservatory w
Kopenhadze. Pomimo młodego wieku ma już na koncie współpracę z wieloma wybitnymi postaciami m.in. skandynawskiej sceny jazzowej, artystami takimi jak: Tomas Franck, Marc Bernstein, Anders Mogensen, Andreas Lang,Kresten Osgood, Richard Andersson, Claus Waidtløw , Jakob Dinesen, Frederik Kronkvist, Jan Harbeck, Morten Lund i inni. Współpracuje też z większymi składami np. Royal Swing Band, Tip Toe Big Band, Big Band 1748 czy Able Gospel Choir. Doskonalił swoje umięjętności pod okiem artystów takich jak: Brad Mehldau, Marc Ducret, Jeff Ballard, Tony Malaby, Bob Moses, Phil Markovitz, Billy Hart, Joe Martin i wielu innych. Laureat wielu międzynarodowych konkursów, Grand Prix na: Bielska Zadymka Jazzowa, Jazz nad Odrą, Konkurs Improwizacji Jazzowej w Katowicach i Novum Jazz Festival. Nagrodzony, w 2011 roku, specjalną nagrodą rektorów duńskich uczelni jazzowych Fundacji 1989.

Artur Tuźnik jest aktywnym kompozytorem i liderem formacji z którymi odnosił sukcesy na arenie międzynarodowej, m.in. Outbreak Quartet – najlepszy zespół na Bielskiej Zadymce Jazzowej 2010 – wydana płyta „Last Call” (Radio Katowice 2010) czy Tuźnik/Kadziela Quartet – Grand Prix Jazzu Nad Odrą 2011.

Tomasz Licak – tenor sax

Ur. 09.06.1986 w Szczecinie. Student V roku na Carl Nielsen Academy of Music w Odense (Dania). Aktywny zarówno jako muzyk, kompozytor jak i pedagog.Laureat nagrody specjalnej na Krokus Jazz Festival w Jeleniej Górze oraz Grand Prix na Bielskiej Zadymce Jazzowej Współpracuje z wieloma zarówno polskimi, duńskimi jak i niemieckimi muzykami, m.in. Anders Mogensen, Simon Krebs, Rudi Mahall, Kasper Tom Christiansen, Richard Andersson. Posiada również własne, duńskie trio (Rasmus Schmidt – perkusja, Richard Andersson – kontrabas) oraz współtworzy znany już na polskiej scenie jazzowej zespół „Kran”. Regularnie również koncertuje z różnymi projektami jako bardzo aktywny sideman (m. in. „Horn Amok”, „Krebstet”, „Dynastieafsted”, „Licht An!”) w Daniii, Niemczech i Polsce. Jego charakterystyczne brzmienie oraz specyficzne podejście do harmonii czynią jego muzykę bardzo oryginalną – zarówno jeśli chodzi o grę solową jak i o jego kompozycje.

Tomasz Dąbrowski – trąbka

Tomasz Dąbrowski gra na trąbce i na instrumencie nazwanym przez niego ‘Balkan-Horn ‘, do tego jeszcze na fortepianie i perkusji. Jego mocne, charakterystyczne i rozpoznawalne brzmienie inspiro-wane jest folkiem wschodnioeuro-pejskim, awangardą Berlińską i współczesną sceną muzyki improwizowanej. W lipcu 2011 nakładem magazynu Jazz Forum, ukazała się płyta OFF-QUARET, przyjęta bardzo entuzjastycznie przez krytyków i słuchaczy. Aktualnie trwają pracę nad wydaniem nagrania w trio, ze światowej klasy muzykami: Andersem Mogensenem i Nils Bo Davidsenem, pod nazwą „TOM TRIO”. Płyta ukaże się nakładem Duńskiej wytwórni ILK Records.

Na przełomie stycznia i lutego 2012 Dąbrowski przebywał w Nowym Jorku. Efekt tego wyjazdu to trzy płyty nagrane z gigantami współczesnej sceny jazzowej z USA. Duet z genialnym Tyshawn Sorey’em na perkusji, trio z Kris Davis na fortepianie i Andrew Drury na perkusji. Trzecia płyta to projekt Kenneth Knudsena, w którym prócz Dąbrowskiego, wzięli udział m.in Johnathan Blake i Jaleel Shaw – obaj nominowani do Grammy Awards. Nagrania były realizowane w najlepszych studiach Nowego Jorku, Skyline Studio, Peter Karl’s Studio i Acoustic Sound.

W maju 2012 koncertował w ducie z Tyshawn Sorey’em. Marek Dusza z Rzeczpospolitej, w swojej recenzji napisał: „Najorginalnieszy występ festiwalu Katowice Jazzart ”. Monika Okrój na łamach Jazz Forum pisała: „Ich spotkanie to niewątpliwie wydarzenie festiwalu, nie bez znaczenia dla polskiego jazzu”. Tomasz Dąbrowski regularnie koncertuje i nagrywa w całej Europie, grając z takimi muzykami jak m.in. Johnathan Blake, Jaleel Shaw, Kris Davis, Tyshawn Sorey, Stephen Scott, Anthony Pinciotti, Bob Gulotti, Anders Mogensen, Andrew D’Angelo, Jacob Anderskov, Fredrik Lundin, Simon Krabs, Andreas Lang, Kasper Tom, Aleksander Maksymiw, Wacław Zimpel, Ihor Hnydyn, Anastasiya Litvinyuk, Marek Kądziela, Kenneth Knudsen, Gilad Hekselman, Oskar Gudjonsson, Kasper Tranberg. Prócz autorskich projektów gra z międzyna-rodowymi grupami: ShockolaD+PL, Andrzej Jagodziński Trio, COPENHAGEN ART ENSAMBLE, OFF QUAR TET, HUNGER PANGS, SYNTAX ERROR, Tip Toe Big Band, DĄBROWSKI/ZUKANOVIĆ, Kenneth Knudsen Group, Ephemeric Quintet, Trifonidis Illumination Quartet, Trouble Hunting i DUMBO, FREE4ARTS.

Obecnie Tomasz regularnie koncertuje w całej Europie z międzynarodowymi projektami, oraz solo.

Andreas Lang (DK) – kontrabas

Obecnie mieszkający w Berlinie, bardzo doświadczony artysta uznawany za jednego z najzdolniejszych duńskich basistów młodego pokolenia. W roku 2008 duński związek muzyków docenił jego dokonania, przyznając mu prestiżową nagrodę, muzyka jazzowego roku w Danii centralnej. Wielokrotny uczestnik jednego z największych w Europie festiwali “Copenhagen Jazz Festival”, w wielu różnych konfiguracjach. Współpracuje na terenie Danii oraz Niemiec z takimi zespołami jak: A la Cour, Anders Mogensen Gifted Youth, Fusk, Lotus Eeaters, PHILM, Wolke 9, QUARTZ i wiele innych. Na stałe współpracuje i koncertuje z muzykami takiej klasy jak: Håvard Wiik, Rudi Mahall, Hans Ulrik, Kresten Osgood, Philip Gropper.
Andreas Lang jest też aktywny jako kompozytor, pisze muzykę dla własnych projektów oraz dla licznych formacji w których funkcjonuje jako sideman. Niezwykle rozchwytywany basista, nieustannie koncertujący w całej Europie i poza jej granicami. Jego grę charakteryzuje duża ekspresja, oraz niesamowita wręcz muzykalność, pozwalająca mu odnaleźć się i znakomicie sprawdzać się w tak wielu różnych składach – począwszy od mainstreamu, przez projekty rockowe do zaawansowanej awangardy i free jazzu.

Informacje organizacyjne

Miejsce: Bajkonur

Czas: 21 września 2012 (piątek), godz. 20:00

Wstęp: 25 zł (normalne), 20 zł (ulgowe)

Wydarzenie: www.facebook.com/events/153596878113948/