Sub Spa – performance audiowizualny – 17.11

W sobotę, 17 listopada o 20:00 zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie w Bajkonurze – performance Sub Spa. Audiowizualny salon alternatywnych przyjemności dla wszystkich, którzy nie odnajdują się w solarium i gabinecie odnowy biologicznej. Dźwięk, który drażni i masuje trzewia. Neurobicie obrazem…

Sub Spa – alternatywne wizje przyjemności

Sub Spa to projekt łączący działania muzyków i artystów wizualnych od lat pozostających poza wszelkimi nurtami estetycznymi, światopoglądowymi i marketingowymi. Bezkompromisowo poszukują własnych form przyjemności w świecie zhomogenizowanego pseudohedonizmu. Projekt w drodze, praca w działaniu.

Cezary Gapik


Urodził się w Częstochowie, Polska w 1963 roku. Jego młodzieńcze lata to fascynacja punk rockową i nowo falową rewoltą. W obecnej twórczości Cezarego trudno szukać punkowych inspiracji, słychać jednak dalekie echa takich zespołów jak Public Image Ltd., Cabaret Voltaire czy Throbbing Gristle. To, co od połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku proponuje nam Gapik, jest konglomeratem fascynacji awangardą muzyki współczesnej (Karlheinz Stockhausen, Xenakis, Luc Ferrari), mistrzami minimalizmu (PhillNiblock, Eliane Radigue) oraz izolacjonistycznymi projektami Micka Harrisa (Lull, Scorn). Są to ciężkie, industrialne, wielowarstwowe drony przeradzające się w hałas, przeplatane szmerami i nieodgadnionymi dźwiękami z otoczenia. Syntetyczne instrumentarium jest więc często wzbogacane preparowanymi instrumentami, różnymi (przypadkowymi – niemuzycznymi) obiektami oraz dźwiękami terenowymi. Dyskografię artysty można podzielić na dwie grupy. Pierwsza to swoisty ‘notatnik’ – CD publikowane własnym sumptem, które w późniejszym czasie doczekały się reedycji w wielu netlabelach, drugą grupę – oficjalną – otwiera LP ‘Contrast I’ wydany przez brytyjski label White Box na przełomie 2010/11, jesienią 2011 ukazała się trzycalowa EP ‘Vanishing’ (Entropy Records). Tegorocznym albumem ‘The Sum of Disappearing Sounds’ (KarlRecords) Cezary Gapik kontynuuje kierunek któremu sam nadał określenie – ambient depressionism. Cezary nie skupia się jedynie na twórczości solowej. Przykładem tego są projekty QG/GQ (z Bartłomiejem Kuźniakiem) oraz wizualno-muzyczna grupa Sub Spa.

Bartłomiej Kuźniak


Kompozytor i muzyk. Jako basista i saksofonista nagrał ponad 30 płyt. Aktywny od późnych lat osiemdziesiątych. Zaczynał w zespołach grindcoreowo-industrialnych, potem tworzył grupy składające się z muzyków o różnej proweniencji, grając post-hc-free-jazz lub ciężki i transowy avant-trip-hop. Równolegle zajmował się kameralistyką współczesną komponując, koncertując i nagrywając muzykę akustyczną. Uczestniczył także w radykalnych projektach elektronicznych – od izolacjonizmu po noise. Jest leaderem zespołów 2g i 3 Metry. Współtworzy grupy Sub Spa, Nonstate, QKS, Golden Nine i 2g as zmu. Działa też z artystami solowymi: Cezarym Gapikiem i Nines 091999. Od półtorej dekady zajmuje się masteringiem. Jest producentem muzycznym pracującym we własnym studio High Definition Surround „Studio 333” będącym równocześnie pracownią zespołów oraz podstawą projektu 333flow.com, scalającego wspólny dorobek twórczy.

Marcin Bijak


Kompozytor, multiinstrumentalista. Pracuje solowo jako Nines 091999 i Deadcans oraz w zespołach: 2g, zajeb.mu, Golden Nine, SLAID i Projekt Kosmodrom. Tworzy muzykę trudną do opisania – czasami jest to współczesna awangarda elektro-akustyczna, innym razem alternatywne minimal techno lub specyficzny nie-dub-step. Zawodowo działa jako Linux / BSD Administrator oraz developer Hi!Mac.

Maciej Ożóg


Muzyk, teoretyk i historyk sztuk medialnych. Opublikował szereg prac poświęconych filmowi awangardowemu, sztuce wideo i sztuce nowych mediów. Zajmuje się historią i teorią sztuk medialnych, problematyką cyberkultury, społeczeństwa informacyjnego, studiami nad kulturą nadzoru (surveillance studies), problematyką posthumanizmu, mediami taktycznymi, a także badaniami artystycznego wykorzystania mediów lokacyjnych i technologii mobilnych. Założyciel i współzałożyciel projektów muzycznych Spear, Ben Zeen, Aural Treat. Aktualne projekty: Nonstate, Sub Spa i Feral Sound Kitchen.

Sara Skrajna


Wychowana przy instytucie przemiany czasu w przestrzeń… Prace z umiejętnym używaniem siebie praktykuje poprzez silne związki z naturą. Współtwórczyni międzyplanetarnego królestwa sztuki Wolimierz. Od niedawna skrępowana instytucjonalnie. W cugu praktyki autobadawczej. Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego, Teatr Klinika Lalek, Papadram, Filigran Cirkus, Keyos Theatre.

Mac Umatik


Eksperymentuje z wszelkimi formami medialnego obrazu. Realizuje filmy, teledyski, zajmuje się fotografią. Główna forma aktywności to live video.

Nikolaus Schrot


Od 2010 roku mieszka i pracuje w Berlinie. Jego działania to głównie artystyczne interpretacje lub reakcje na określone miejsca, w których wykorzystuje różne media takie, jak: murale, rzeźba, projekcje video oraz światło. Przy ich pomocy tworzy instalacje lub prace site specific, zmierzające do syntezy mediów, architektury i otoczenia.

Od 2008 realizuje instalacje i rzeźby w przestrzeni publicznej, które można uznać za rodzaj performensów.

Szczegóły wydarzenia

BAJKONUR

17 listopada 2012, 20:00

Wstęp: 10 zł

Wydarzenie na Facebooku

Sub Spa – alternatywne wizje przyjemności – wywiad z Bartłomiejem Kuźniakiem