Joshua Abrams Natural Information Society – 8.03

W piątek, 8 marca o 20:30, zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie w Bajkonurze: koncert Natural Information Society – autorski projekt Joshua Abramsa z Chicago, w tej części świata wzbogacony o dwóch polskich muzyków – Kubę Suchara i Artura Majewskiego (znanych jako duet Mikrokolektyw). Koncert jest częścią trasy promującej nowy album „Represencing”.
Joshua Abrams Natural Information Society

Natural Information Society

Autorski projekt chicagowskiego muzyka Joshuy Abramsa. Pierwszy album formacji – Natural Information ukazał się (tylko w wersji winylowej) w wytwórni Eremite. W jego nagraniu brali udział m.in. gitarzysta Jeff Parker i perkusista Hamid Drake. Abrams realizuje swój projekt z udziałem różnych muzyków – w tej części świata z Arturem Majewskim i Kubą Sucharem znanymi z duetu Mikrokolektyw.

Podstwą brzmienia projektu jest guimbri – trzystrunowy instrument używany przez ludzi Gnawa z północnej Afryki, podczas ceremonii uzdrawiających. Grę na nim Abrams doskonali od kilku lat.
Zespół grając w różnych konfiguracjach – solo, duety, tria i w końcu kwartet, tworzy muzykę, która hipnotyzujące brzmienia afrykańskiej guimbri i indyjskiego harmonium oraz trąbki, perkusji i elementów elektroniki łączy w poszukiwaniu uniwersalnego dla wszystkich kultur muzycznych transu.

Marcowa trasa kwartetu promować będzie nowy album Represencing, wydany (rownież tylko LP) w zeszłym roku przez Eremite Records.

Joshua Abrams – guimbri, kontrabas
Lisa Alvarado – harmonium
Artur Majewski – trąbka, kornet
Kuba Suchar – perkusja, instr. perkusyjne

Joshua Abrams

Basista i kompozytor, od 15 lat niezwykle aktywny na chicagowskiej scenie muzycznej. Przez kilka lat był jednym z sesyjnych basistów podczas legendarnych niedzielnych jam session w klubie Velvet Lounge. Był współzałożycielem kolektywu Town and Country (Thrill Jockey / Box Media) i tworzy z Mataną Roberts i Chadem Taylorem trio Sticks and Stones (Thrill Jockey / 482 Music). Wydał cztery płyty pod własnym nazwiskiem, dwie pod pseudonimem „Reminder” – wszystkie są połączeniem jazzu, folku, improwizacji, elektro-akustycznych kompozycji, nagrań terenowych i minimalizmu. Dla chicagowskiej wytwórni Delmark nagrał świetnie przyjęty przez krytykę album „Cipher”, gdzie stoi na czele kwartetu z Guillermo Gregorio, Axelem Dornerem i Jeffem Parkerem w składzie. Współpracuje na stałe m.in z Nicole Mitchell, Jebem Bishopem i Hamidem Drakem.

Kuba Suchar i Artur Majewski

Stworzyli Mikrokolektyw w 2004 r. we Wrocławiu. Od początku istnienia eksperymentują z brzmieniem, którego trzon zawsze stanowi trąbka i perkusja. Do podstawowego instrumentarium dodają inne elementy – perkusjonalia, syntezatory czy sampler. Muzyka duetu bywa z jednej strony abstrakcyjna i surowa, z drugiej melodyjna i pełna ekspresji. Zespół od samego początku współpracuje z innymi twórcami, m.in. z Robem Mazurkiem i Maurizio Takara (Sao Paulo Underground), Jasonem Ajemianem (LayAllOverIt, Hi Life) czy Noritaką Tanaką (LayAllOverIt). Koncertował też jako część Exploding Star Orchestra.
Mikrokolektyw regularnie koncertuje w Europie, USA i Japonii. Wydał właśnie trzecią, po CD Revisit i koncertowym DVD Dew Point, płytę dla legendarnej chicagowskiej oficyny Delmark Records, pod tytułem Absent Minded.

 

Więcej informacji

Bajkonur
8 marca 2013, godz. 20:30
Strona wydarzenia na Facebooku
Wstęp: 20 zł