O projekcie

BAJKONUR to miejsce uruchamiające pokłady kreatywnej energii łódzkiej, tworzone przez artystów dla artystów – zarówno tych doświadczonych, jak i aspirujących. Jest to przestrzeń integrująca potencjał twórczy, rozproszony po dziesiątkach muzyków i grup działających osobno, często w niesprzyjających warunkach. Koncepcja opiera się na synergii kilku działań pod jednym dachem:

  • profesjonalne sale do prób – wytłumione i zaadaptowane akustycznie, wyposażone w sprzęt nagłośnieniowy, wentylowane pomieszczenia o różnych powierzchniach, z możliwością rejestracji dźwięku wysokiej jakości, przeznaczone dla zespołów i praktykujących instrumentalistów potrzebujących sal do ćwiczeń,
  • scena kameralna – otwarta sala prób, koncertów, przedstawień, projekcji filmowych, warsztatów i innych wydarzeń kulturalnych,
  • studio nagrań – możliwość profesjonalnej rejestracji dźwięku,
  • „poczekalnia” – przyjazne miejsce spotkań z dobrą kawą, piwem, małą gastronomią i darmowym wi-fi.

Na miejscu można również kupić struny do gitar, pałki do perkusji, kostki, baterie do efektów i inne niezbędne akcesoria.

Bajkonur to również nazwa najstarszego na świecie kosmodromu, założonego w 1955 na terenie Kazachstanu, z którego wystrzeliwano w kosmos pierwsze w historii satelity i załogowe loty, w tym Sputnika-2 z psem Łajką na pokładzie. Więcej o kosmodromie Bajkonur…

Misja

Naszą misją jest rozwinięcie przyjaznej przestrzeni twórczej dla artystów oraz zbudowanie tygla, w którym rodzić się będą nowe projekty muzyczne. Jesteśmy otwarci na współpracę z twórcami zainteresowanymi organizowaniem ciekawych wydarzeń pod naszym dachem. Jeśli masz pomysł na warsztat, mikrofestiwal, koncert, performance albo może jakieś całkiem nietypowe wydarzenie kulturalne, pisz do nas!

Lokalizacja

Gnieździmy się na III piętrze historycznego budynku fabrycznego (z windą), w przestrzeni o charakterze loftu, kilka przystanków tramwajem od samego centrum Łodzi. W XIXw. był tutaj kompleks fabryk, wybudowanych przez Heinzla i Kunitzera, zwany „Widzewską Manufakturą” (nie mylić z łódzkim centrum handlowym Manufaktura). Później właścicielem był Oskar Kon, a po wojnie utworzono w tych budynkach państwową fabrykę włókienniczą, prowadzącą również cześć tajnej produkcji zbrojeniowej. Fabryka została ostatecznie wykupiona przez właścicieli prywatnych.

Jak do nas trafić?

Najszybciej tak: skręcić z Piłsudskiego w drogę przy czerwonym biurowcu (między numerami 133a a 135), minąć park po lewej stronie, iść lub jechać do końca prosto, a następnie skręcić w lewo. Po lewej stronie znajduje się budynek z charakterystycznym muralem o tematyce kosmicznej :-) Bajkonur jest w tym właśnie budynku na III piętrze!

Uwaga: jeśli przyjeżdżasz samochodem i zamierzasz zostać do godzin wieczornych, zaparkuj gdzieś przed bramą, która znajduje się tuż przy wejściu do Bajkonuru – jest tam mnóstwo miejsca. Brama jest zamykana o 21:00 i jeśli Twój samochód będzie za nią, trzeba będzie iść kawał drogi naokoło :-)

Kontakt z nami


www.facebook.com/bajkonur
e-mail: info@bajkonur.pl

Jak nas wesprzeć?

Chcesz pomóc – zapraszamy na spotkanie! Porzmawiajmy co możemy razem zrobić!   info@bajkonur.pl