LDZ_2.0

alternatywny mikrofestiwal audio-wizualny #1  ·  9-10 czerwca 2012  ·  bajkonur+dom  ·  łódź

Bajkonur zaprasza do Łodzi na pierwszą odsłonę nowego mikrofestiwalu audio-wizualnego, poświęconego nowym trendom i zjawiskom w alternatywnej polskiej sztuce audio-wizualnej. Na wszystkie wydarzenia w ramach mikrofestiwalu wstęp wolny.

SOBOTA, 9 CZERWCA 2012
18:00 Panel dyskusyjny – Jak założyć własną wytwórnię muzyczną – Wojciech Krasowski (FQP), Minoo (Mad Hop Records), Teielte (U Know Me Records) Bajkonur
19:30 Koncert – BETH Bajkonur
20:00 Koncert – FEW QUIET PEOPLE – Stefan Wesołowski / Keel Keathley / Tropajn Bajkonur
21:30 Koncert – NAPSZYKŁAT Bajkonur
22:30 Koncert – kIRk Bajkonur
00:00 After Party – TOM BEDNARCZYK / FöBEN / MINOO / TEIELTE DOM
NIEDZIELA, 10 CZERWCA 2012
12:00 Warsztaty dla dzieci: Ableton bez tajemnic – Program do tworzenia muzyki. Prowadzenie: Minoo (Mad-Hop, Asfalt Records) Bajkonur
15:00 Warsztaty dla młodzieży/dorosłych: Wizualizacje z Max/MSP. Prowadzenie: Szymon Kaliski (Kitchen, Few Quiet People) Bajkonur

tropajn


Artysta dźwiękowy tworzący muzykę eksperymentalną. Używa wielu narzędzi: DIY electronics, wideo, fotografii, buduje instalacje i instrumenty. Zainteresowany zjawiskami losowymi, sytuacjami niespójnymi, lenistwem, nudą, działaniem pozornym i psychodelią. Od 2005 związany z bytomską galerią Kronika. Występował na wielu festiwalach, m.in Sperm Praha, Plateaux Toruń, OFF. Uczestniczył w kilku wystawach w kraju i zagranicą. Jako projektant współpracuje z Zachęta Narodową Galerią Sztuki, Muzeum Sztuki w Łodzi i CSW Kronika w Bytomiu. W 2010 roku zaproponowany przez niego projekt „Fragile Boredom” zyskał finansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach „Roku Chopinowskiego”, projekt realizowany był we współpracy z krakowską fundacją No Local.
http://tropajn.com

napszykłat


Napszykłat zwane też NP to grupa wywodząca się z Poznania. Rapujący skład, który ma na swoim koncie główną nagrodę festiwalu Jarocin. Poszukujący outsiderzy, którzy póki co większą popularnością cieszą się zagranicą niż w naszym pięknym kraju. Rok 2012 jest przełomowym dla NP. Podczas swojej letniej trasy odwiedzą min. Nowy Jork, Sankt Petersburg, Barcelonę a także Łódź! Panowie Karolczyk i Piernikowski kroczą własnymi ścieżkami, nie oglądając się na dokonania rodzimych twórców hiphopowych, lecz wytyczając nowe ścieżki pokoleniom.
http://www.myspace.com/napszyklat

kiRk


kIRk raz po raz zajmuje nowe obszary muzycznej ziemi niczyjej i przekształca je na własnych warunkach. Progresywne myślenie i rewolucyjne podejście międzymiastowego składu doceniła matka chrzestna nowych brzmień Mary Anne Hobbs, gigant brytyjskiej „techniki” Si Begg, właściciel legendarnego klubu Tresor i włodarze takich festiwali jak Nowe Horyzonty, Open’er czy Satta Outside. Od początku istnienia zespół zaskakiwał swoich słuchaczy. Do tego stopnia, że wielokrotnie czuli się oni co najmniej skonsternowani. Lepiej nie oczekiwać od kIRków stylistycznej stałości. Zespół narzuca ciągle nowe warunki sobie i swoim słuchaczom.
http://www.myspace.com/kirkband

tom bednarczyk

Jest muzykiem mieszkającym we Wrocławiu. Od 2004 roku komponuje i pisze utwory, ukazując popową jakość dla swych kruchych zapisów oraz tworząc melancholijne impresje na bazie samplowanych, zapętlonych brzmień akustycznych i dźwięków otoczenia. W tym czasie zdobywa uznanie oraz nagrywa trzy pełne albumy dla prestiżowych w ambientowym świecie wytwórni, takich jak 12k czy Room 40. W drugiej połowie 2011 roku powołuje do życia nowe wydawnictwo We Are Your Music Mate, które ukierunkowane jest na promowanie muzyki klubowej, a przede wszystkim jej melancholijnej odmianie.

föben

Znany również jako Fabienne, Elektropunkt czy DefMekh to producent z Płocka, obecnie mieszkający w Londynie. Jego muzyka to kolaż nujazzu, hip-hopu i dubstepu. W tym roku założył wraz z Katriną Marie (wokalistka) formację „Siamese Souls” której debiut ukaże się pod koniec roku.

teielte


Teielte pochodzący z Płocka to obecnie jedna z największych nadziei polskiej sceny muzyki z pogranicza hip-hopu i elektroniki. Wychowany na klasycznym hip-hopie i zafascynowany współczesną sceną new beats, Teielte szturmem zdobył uznanie słuchaczy. Jego debiutancki album Homeworkz był niemałym wydarzeniem na rodzimym rynku muzycznym. Drugi album „Wooden Love” to już wydarzenie na skale światową. Wstęp podczas LDZ_2.0 będzie pierwszym koncertem Teielte w Łodzi.
http://www.myspace.com/tiltsound

minoo


Minoo – producent muzyczny tworzący na pograniczu elektroniki i hip-hopu. Od 2011 roku związany z wytórnią Asfalt Records, gdzie wydany został producencki album White Mice. Muzykę Minoo można usłyszeć także na wielu kompilacjach. Współtworzy nowo powstałą wytwórnię Mad-Hop, zrzeszającą beatmakerów z całego świata. Minoo to nie tylko artysta studyjny, ale także zapalony uczestnik różnego rodzaju live actów. Do tej pory Minoo prezentował swoje produkcje na Freeform Festival, Nowamuzyka Festival, WRO Festival i innych. Występ Minoo na LDZ_2.0 będzie premierą nadchodzącego albumu „All the World”.

stefan wesołowski

Stefan Wesołowski fot. Rafał Wojczal
Stefan Wesołowski – kompozytor, skrzypek, aranżer, dziennikarz. Od 16 roku życia pisał pieśni dla oo. Dominikanów, które są dziś śpiewane w całej Polsce, a także we Francji i Holandii. Autor partii smyczkowych na płycie „Treny” Jacaszka i w stworzonej przez niego ścieżce dźwiękowej do filmu „Wrocławska Golgota” Jana Komasy. W trio Jacaszek/Wesołowski/Grzybek zrealizował, na zamówienie Teatru Wybrzeże, spektakularne widowisko multimedialne „Stany Złożone”. Autor muzyki do wielu spektakli i wernisaży. Był jednym z artystów na zeszłorocznej trasie Męskiego Grania. Obecnie nagrywa swój drugi album.
http://www.youtube.com/watch?v=3P9P-_up-gs

keel keathley

Keel Keathley fot. Amadeusz Juskowiak
Keel Keathley to absolwent Gdańskiej Akademii Muzycznej. Gitarzysta, klarnecista, jeden z założycieli FEW QUIET PEOPLE. W zeszłym roku ukazał się debiutancki album „Ti Morf Raf” chwalony min. na antenie II Programu Polskiego Radia. Jego muzyka to mieszanka stylów – od eksperymentalnego ambientu, aż po noise. Jak sam twierdzi – stara się odnaleźć w muzyce harmonię pomiędzy melodią a hałasem. Spokojne, bardzo przestrzenne, ambientowe pejzaże czasem zmieniające się w post-rockową ścianę dźwięku najlepiej określają styl jego twórczości. Na LDZ zostanie zaprezentowany materiał z albumu „Miniature VI”, którego możemy się spodziewać pod koniec roku 2012.

beth


Performance audiowizualny grupy łódzkich artystów związanych z młodą sceną niezależną, działających aktywnie w różnych konfiguracjach min. z Kolektywem Audiowizualnym Ebola, Ironlung, Trauma Unit, Astma, Void, etc. Improwizowany soundtrack zainspirowany filmem dokumentalnym „Child of Rage” będzie próbą odtworzenia wspomnień małej Beth, będącej już dorosłą kobietą – wizualną i dźwiękową rekonstrukcją jej pamięci. Dokument jest audiowizualną bazą danych, która zostanie przetworzona przy pomocy różnorodnego instrumentarium – zarówno cyfrowego jak i analogowego.

http://bethbeth.bandcamp.com/

partnerzy

Few Quiet People to nizależna polska wytwórnia muzyczna (net-label). Wojciech Krasowski, założyciel FQP, objął kierownictwo artystyczne mikrofestiwalu LDZ_2.0. W klubie DOM w strefie OffPiotrkowska odbędzie się after-party po pierwszym dniu mikrofestiwalu. Projekt dofinansowany ze środków Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi.

warsztaty

LDZ_2.0 to nie tylko koncerty, ale także warsztaty dla najmłodszych. W niedzielę o godzinie 12:00 młodzi adepci muzyki elektronicznej będą mogli szkolić swoje umiejętności pod okiem krakowskiego producenta Pawła Pruskiego aka Minoo (Asfalt Records, Mad-Hop).

Tego samego dnia o godzinie 15:00 tajniki wizualizacji przy użyciu oprogramowania Max/MSP zdradzi nam Szymon Kaliski.

Prosimy o zgłoszenie udziału w wybranych warsztatach e-mailem na adres ldz20@bajkonur.pl. Aby w pełni wykorzystać warsztaty z Max/MSP, przydatny będzie własny laptop z oprogramowaniem Max/MSP. Darmową wersję próbną można pobrać ze strony producenta – www.cycling74.com

informacje organizacyjne

http://www.facebook.com/events/270188643075043

Bajkonur – Piłsudskiego 135, teren WI-MA, jak dojechać?

DOM – Piotrkowska 138/140 (teren Off Piotrkowska)