LDZ Festival 2013

LDZ-VISUAL

W dniach 8-9 czerwca 2012, Bajkonur i WI-MA zapraszają na 2. edycję LDZ Music Festival, prezentującego nowe zjawiska i trendy na polskiej scenie muzycznej.

W tegorocznej edycji proponujemy jeszcze bardziej rozbudowany program. Inaczej niż większość festiwali, LDZ skupia się wyłącznie na polskim rynku muzycznym, co czyni go wyjątkowym na skalę krajową. W przeciągu kilku godzin, w przestrzeniach WI-MY zgromadzimy artystów działających na przecięciu różnych gatunków i stylistyk. Festiwal LDZ kładzie szczególny nacisk na niezależność i innowacyjność przedstawianych dzieł, a niektóre z nich zostaną zaprezentowane specjalnie z myślą o tegorocznej edycji. Istotnym elementem programu będą także targi małych, niezależnych wytwórni.

// PROGRAM – SOBOTA 8.06

18:00 Panel dyskusyjny – „Wydawać czy nie wydawać?”
(poprowadzi Jakub Knera/POPUP, udział wezmą przedstawiciele wytwórni i muzycy)

19:00 – 20:30 Targi niezależnych wytwórni
(Bocian Records, MIK Music, Few Quiet People, Sangoplasmo Records, Oficyna Biedota, Instant Classic, Latarnia, Requiem)

20:30 Start koncertów

Kapital
Michał Biela
Etamski
Piotr Kurek
Msza święta w Altonie
Wilhelm Bras
Demolka
Mi$ Gogo

// PROGRAM – NIEDZIELA 9.06

18:00 – 20:00 Pokaz prac audio-wideo
(Pussykrew, Karolina Głusiec)

// DYREKTORZY ARTYSTYCZNI

Wojciech Krasowski (Few Quiet People)
Filip Kalinowski (kIRk/Aktivist)

// ORGANIZATORZY

Bajkonur/WI-MA
Few Quiet People

// PARTNERZY

Wydział Kultury Urzędu Miasta Łodzi
WI-MA
Spóła Działa
WJTeam
O!PLA – Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji
Hotel Savoy
Stowarzyszenie Obywatele Obywatelom

// PATRONATY

Aktivist
Gazeta Wyborcza
Glissando
Popup
Studenckie Radio Żak Politechniki Łódzkiej

Projekt dofinansowany ze środków Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi.

Bilety

Przedsprzedaż: 20zł (Bajkonur, Owoce i Warzywa, Spaleni Słońcem, Eventim, EMPiK, Media Markt)
W dniu festiwalu: 30zł (na miejscu w Bajkonurze)

Panel dyskusyjny „Wydawać czy nie wydawać?”

Panel dyskusyjny będzie poświęcony działalności niezależnych polskich labeli. Jak funkcjonują na rynku w kraju i za granicą? Czy znajdują dla siebie niszę i potrafią wyrobić sobie rozpoznawalną markę? Czy wydawanie muzyki na fizycznych nośnikach w dobie digitalizacji ma sens? Czy kupowanie winyli, kaset i płyt CD jest w obecnych czasach ekstrawagancją? Jakie są plusy i minusy działalności niszowych labeli? Te kwestie będziemy poruszać wśród przedstawicieli takich wytwórni jak Oficyna Biedota, FQP, Latarnia, Lado ABC, Bocian, Requiem, Monotype i Mik Musik. Prowadzenie: Jakub Knera (PopUpmusic.pl).

Michał Biela

LDZ Festival 2013, Michał Biela
Jest współzałożycielem, basistą, gitarzystą, współautorem muzyki i autorem tekstów cenionego, undergroundowego zespołu Kristen, założonego w 1997 w Szczecinie, z którym nagrał 5 płyt i zagrał ponad dwieście koncertów w Polsce i zagranicą. Od 2005 występuje również jako basista zespołu Ścianka (z którym nagrał jak dotąd EP „Secret Sister” oraz niewydaną jeszcze „Come November”). Współautor projektu Kings of Caramel, na którego płycie (MSIYC 2008) którego był wokalistą, gitarzystą i autorem tekstów. Ostatnio coraz bardziej znany ze swoich występów solowych z akompaniamentem gitary barytonowej, w czasie których niekiedy towarzyszą mu Paweł Szpura i Raphael Rogiński. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie.
http://www.youtube.com/watch?v=6ObyyiOxE2Y

Piotr Kurek

LDZ Festival 2013, Piotr Kurek, fot. Kulbowski
Zamieszkały w Warszawie muzyk, multiinstumentalista znany też pod pseudonimem Piętnastka. Kurek świadomie nawiązuje do najważniejszych muzycznych zjawisk przełomu lat 60-tych i 70-tych – głównie krautrocka, psychodelii i minimalizmu, nadając im aktualny kontekst, jednocześnie unikając wyraźnej klasyfikacji. Cechą charakterystyczną jego utworów jest hipnotyczny rytm oraz bardzo bogate, pełne niuansów, brzmienie instrumentów klawiszowych. Współpracował z licznymi muzykami i teatrami. Zbiera drobne przedmioty.
http://www.youtube.com/watch?v=SN0T3AETBYQ

Msza święta w Altonie

LDZ Festival 2013, Msza święta w Altonie
Wyprawa w nieznane. To improwizacja i ciągły, dźwiękowy dialog. To trans i medytacja. To rytuał – deklarowali muzycy tria kIRk i duetu Altona nim po raz pierwszy spotkali się na scenie podczas lubelskiego festiwalu JazzBez. Od tamtej pory wydali kasetę w Oficynie Biedota, w okrojonym składzie zapoczątkowali duet KK i okazji do wspólnych spotkań mają dużo więcej. Wciąż jednak większość czasu spędzają na rozmowach pozawerbalnych. Opinie wymieniają przy użyciu gitary, trąbki, gramofonów i elektroniki. Co czai się za kolejnym winklem nadal jednak pozostaje nieznane.
http://oficynabiedota.bandcamp.com/album/msza-wi-ta-w-altonie

Kapital

LDZ Festival 2013, Kapital
Spotkanie dwóch artystów na co dzień poruszających się w odmiennych stylistykach. Zderzenie dwóch muzycznych światów: psychoaktywnej elektroakustyki budowanej na brzmieniu instrumentów elektronicznych i dźwięków znalezionych oraz ekstremalnej psychodelii opartej na dźwiękach przetworzonej gitary. Ziołek i Iwański pierwszy raz ze sobą współpracowali w ramach bydgosko-toruńsko-poznańskiej grupy Innercity Ensemble.
http://kapital0.bandcamp.com/

Rafał Iwański – współzałożyciel i muzyk grupy HATI, łączącej eksploracje na polu muzyki rytualno-medytacyjnej i improwizowanej. Jest członkiem grup Voices of the Cosmos, PRSZR i projektu audiowizualnego Aqualuna. Solowo występuje jako X-Navi:Et.
www.soundcloud.com/xnaviet
http://www.youtube.com/watch?v=QAaaViMWuQQ

Kuba Ziołek – muzyk znany z takich grup jak Alameda Trio, Hokei, T’ien Lai, Ed Wood. Występuje solo jako Stara Rzeka, wykorzystuje przetworzone dźwięki gitary elektrycznej w duchu muzyki noise, ambient i psychodelicznej.
www.stararzeka.bandcamp.com
http://www.youtube.com/watch?v=OOIgtDcNFiI

Wilhelm Bras

LDZ Festival 2013, Wilhelm Bras
Pod pseudonimem Wilhelm Bras kryje się śląski eksperymentator Paweł Kulczyński, postać szeroko znana na scenie elektronicznej muzyki niezależnej oraz w kręgach miłośników brzmień ekstremalnych. Autor niebanalnych koncertów plenerowych oraz instalacji dźwiękowych, jak też zapalony budowniczy elektronicznych instrumentów analogowych. Tym razem artysta zdecydował się przekuć swe niszowe doświadczenia w nieco bardziej przystępną i zrytmizowaną formę, zachowując jednak charakterystyczny dla siebie pazur i wybujałe, choć surowe brzmienia. Efektem jest płyta o romantycznym tytule „Wordless Songs by the Electric Fire”, wydana przez oficynę Mik Musik. Repetytywne sekwencje uchylają furtkę do organicznego świata sprężystych hałasów, karkołomnych wolt i zgrzytów, zaprzęgniętych do ostrej, często densflorowej jazdy.
http://mikmusikarchive.bandcamp.com/album/wordless-songs-by-the-electric-fire

Etamski

LDZ Festival 2013, Etamski
Urodził się w Szczecinie, obecnie mieszka i pracuje w Trójmieście. Od lat konsekwentnie buduje swój charakterystyczny styl łączący surowe brzmienie i prostotę hip-hopu, elektroniczne improwizacje oraz głębokie inspiracje jazzem spod znaku Sun Ra, Alberta Aylera czy Don’a Cherry’ego. Głównie znany ze swojej działalności solowej (Kosmos EP 2009, Lovely Interstellar Trip 2012), ostatnio jednak coraz częściej bierze udział w kolaboracjach z innymi muzykami – m.in. Kristen, Robert Piernikowski, Paweł Szpura, Peve Lety.
http://etamski.bandcamp.com/

Demolka

LDZ Festival 2013, Demolka
Nowy projekt łódzkiej sceny alternatywnej. Duet tworzą: wokalistka i autorka tekstów Monika „DZIEWCZYNA RAKIETA” Cywińska oraz kompozytor Grzegorz „PROCESOR PLUS” Fajngold. Charyzmatyczna wokalistka z ekscentrycznym klawiszowcem, plus wizualizacje JUSTYNY ZET składające się z fragmentów filmów s-f i dokumentów popularno-naukowych, zmieniają publiczność w androidy tańczące robot dance. Teksty osadzone w cyberpunkowych dystopiach są inspirowane fantastycznymi wizjami z nadchodzących czasów międzyplanetarnych kataklizmów. Opisują święto wiosny z plagą rakiet z Oriona, narodziny nowego nieziemskiego gatunku, ucieczkę istoty z laboratorium bezwzględnego instytutu, czy wreszcie kopulację stali. Futurystyczno-komiksowe dźwięki prosto z przyszłości, science-fiction electro punk. Koncertową inicjację przeszli w marcu 2011. Ich występ był częścią trzeciej odsłony cyklu „Kosmopolitania”.
http://oficynabiedota.bandcamp.com/album/demolka

Pussykrew

LDZ Festival 2013, Pussykrew: MI$GOGO+TIKUL
Andrzej Wojtas (Jendrek) oraz Ewelina Aleksandrowicz (Tikul) tworzą artystyczny duet od 2008 roku, poruszają się w obszarach nowych mediów. Ich praktyka obejmuje szeroki zakres działań interdyscyplinarnych od sztuki video i audio-wizualnego performance’u po tworzenie interaktywnych instalacji oraz eksperymenty dźwiękowe przy użyciu własnoręcznie skonstruowanych instrumentów opartych na sensorach. W 2011 roku oboje ukończyli studia magisterskie na wydziale nowych mediów w Culture Lab – Newcastle University, UK. Swoje prace prezentowali na wielu międzynarodowych Festiwalach m.in w Anglii, Irlandii, Francji, Niemczech, USA, Australii, Szwecji, Finlandii (WRO Biennale / Screengrab – New Media Art Award, Australia / Bumbershoot Festival Seattle, US / Red Rattler Theatre – Sydney, Australia / VisionR Festival Paris / European Media Art Festival / Athens Video Art Festival / STEIM Amsterdam / Mapping Festival / Pixelache / Södra Theatre Stockholm / Hsinchu Centennial Imaging Art Festival – Taipei).

Jako duet ukrywający się pod nazwa Pussykrew, tworzą wizualizacje na żywo oraz videoklipy. Od lat są związani z krakowskim festiwalem Unsound, gdzie co roku generują wizualizacje dla wybranych artystów oraz video instalacje. Współpracowali m. in. z Warp Records – Leila, Darkstar, HTRK, Raime, Oni Ayhun (the Knife), Evian Christ oraz artystami z labelu FQP. Sterylne, wysokiej jakości produkcje video, poetyckie animacje, hipnotyczne krajobrazy kontrastują z pracami utrzymanymi w tzw. estetyce lo-fi i zabawą analogowym oraz cyfrowym glitchem. Granularne eksplozje, syntetyczne paroksyzmy i etos DIY kształtują intensywne performance. Obecnie przebywają w Berlinie, gdzie biorą udział w Rezydencji Artystycznej – Artist Lab w PLATOON Kunsthalle Berlin.
https://vimeo.com/pussykrew

MI$GOGO
Połowa multimedialnego duetu Pussykrew, zaszczycił swoją obecnością – Unsound Festival opening party / Gegen Berlin / #ghashtag Berlin
[ $ acid juke $ gender bender $ footwerk twist $ atlanta $ baltimore $ jersey $ dirty dutch $ russian donk $ trapcore $ 140bpm $ afro $ mutant $ bubble $ s-fi r’n’b $ booty ballroom $ kuduro $ kizomba $ leftfield $ brostep $ happy hardcore $ zouk $ ghetto ass$$$ etc.. ]
http://soundcloud.com/misgogo

TIKUL
Druga połowa Pussykrew, rozjaśnia noc tęczowym imagimarium audio-reaktywnych vizji
[ 69d datamosh / ero guro / liquid euphoria / glitch slide / sensual mesh / psychedelic wonderland / sea creatures fantasy / digital folklore / blink glam xtc ]
http://niochnioszki.net/

ldz_logo_bw