Koncert Ephemeric Quintet – 23 lutego 2012

Zapraszamy do Bajkonura na solidną porcję energicznej współczesnej muzyki jazzowej, którą zaprezentuje polsko-duńsko-czeski Ephemeric Quintet, prowadzony przez polskiego klarnecistę i kompozytora Jakuba Dybżyńskiego. Doskonały skład kwintetu – młodzi, pełni pasji muzycy związani ze środowiskiem akademii muzycznej Carla Nielsena w Odense (Dania) – to gwarancja, że nasze schłodzone zimową aurą emocje otrzymają podwójną dawkę dobrej energii.

Ephemeric Quintet

Ephemeric Quintet to nowy projekt stworzony przez Jakuba Dybżynskiego. Polsko-duńsko-czeski kwintet powstał w środowisku akademii jazzowej im. Carla Nielsena w Odense w Danii. Muzyka grana przez grupę jest inspirowana współczesną sceną europejską i amerykańską. Kwintet łączy podobne skandynawsko-polskie podejście do zbiorowej improwizacji i kompozycji. Muzycy, którzy wywarli wpływ na muzykę zespołu to Rudresh Mahanthappa, Tomasz Stańko czy Kurt Rosenwinkel. W połowie lutego zespół planuje zarejestrowanie materiału w studio.

Skład zespołu:

  • Jakub Dybżyński – klarnet, kompozycje
  • Tomasz Dąbrowski – trąbka
  • Vit Krystian – el. piano
  • Emil Brun Madsen – bass
  • Karol Domański – perkusja

Strona zespołu: ephemericquintet.bandcamp.com

Jakub Dybżyński

Klarnecista, klarnecista basowy; absolwent Wydziału Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie, student renomowanej The Carl Nielsen Academy of Music w Danii. Uczestnik wielu jazzowych warsztatów w Polsce jak i zagranicą pod kierunkiem takich sław jak Brad Mehldau, Ben Street, Jeff Ballard, Rudi Mahall czy Tony Mallaby. Aktualnie studiujący pod kierunkiem wybitnego duńskiego saksofonisty Clausa Weidtlova. Występował z autorską muzyką w wielu klubach jazzowych w Polsce. Na co dzień koncertuje w Danii w duecie ze znakomitą duńską gitarzystką Anną Roemer, w nowym projekcie „Dybżyński/Roemer Duo”. Kompozytor i wykonawca muzyki do spektali teatralnych Akademii Teatralnej w Warszawie i Szkoły Filmowej im. Machulskich. Lider i kompozytor Jakub Dybżyński Quartet, członek sextetu Jazzophon. Założyciel (w 2011) międzynarodowego „Ephemeric Quintet”, składajacego się z takich przedstawicieli europejskiej sceny jazzowej jak Tomasz Dąbrowski, Vit Kristian czy Emil Brun Madsen.

Tomasz Dąbrowski

Absolwent PSM im. Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale jazzu. Obecnie student The Carl Nielsen Academy Of Music w Odense w Danii. Na swoim koncie ma wiele nagród, m.in. na Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych Gdyńskiego Sax Clubu (2008) został uznany za najlepszego instrumentalistę. Przewodniczącym w jury był Zbigniew Namysłowski. Na Festiwalu Młodych Talentów, organizowanym przez Klub Tygmont oraz Uniwersytet Warszawski – „Nadzieje Warszawy 2008”, Tomasz Dąbrowski Quintet został uznany za Najlepszy Zespół. W jury zasiadali Andrzej Jagodziński (przewodniczący), Jerzy Małek i Paweł Brodowski.

W 2009 roku Tomasz Dąbrowski otrzymał nagrodę dla najlepszego instrumentalisty na Konkursie w ramach XI Lotos Jazz Festival, Bielska Zadymka Jazzowa, grając z Polsko-Duńskim OFF-QUAR-TET. W 2008 roku na zaproszenie samego Zbigniewa Namysłowskiego, wziął udział w legendarnej imprezie – „Jazz Kamping Kalatówki” w Zakopanem.

W grudniu 2009 został zaproszony by zagrać jako jeden z 6 wybranych solistów z Danii w projekcie CROSSROAD z takimi postaciami jak Ole Matthiessen/Henrik Dhyrbye/Ole Streenberg, jednymi z najbardziej znanych muzyków hard-bopowych w Danii.

Tomasz Dąbrowski regularnie koncertuje i nagrywa w całej Europie, grając z takimi muzykami jak m.in. Stephen Scott, Anthony Pinciotti, Bob Gulotti, Anders Mogensen, Andrew D’Angelo, Keith Hall, Przemek Dyakowski, Michał Jaros, Jacek Kochan, Tomasz Grzegorski, Tomasz Próchnicki, Andrzej Święs, Sławek Jaskułke, Maciej Adamczak, Jerzy
Małek, Łukasz Poprawski, Michał Barański, Paweł Kaczmarczyk, Kasper Tagel, Simon Krabs, Andreas Lang, Kasper Tom, Aleksander Maksymiw, Wacław Zimpel, Ihor Hnydyn, Anastasiya Litvinyuk, Marek Kądziela, Kenneth Knudsen, Gilad Hekselman, Oskar Gudjonsson [Mezzoforte], Kasper Tranberg, Tommy Anderson; oraz takimi zespołami jak: ShockolaD+PL (zespół jazz-folkowy o mieszanym polsko-ukraińskim składzie), Andrzej Jagodziński Trio, Suntan Trio [DK], OFF QUAR TET [PL-DK], HUNGER PANGS [PL-DK], SYNTAX ERROR [DK], Tip Toe Big Band.

Vit Kristian

Ukończył Konserwatorium Jazzowe im. Jaroslava Jezka w Pradze. Przez 3 lata studiował na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie doskonalił warsztat u Wojciecha Niedzieli. Obecnie studiuje w
Carl Nielsen Academy of Jazz w Odense w Danii. Jest członkiem International Jazz Quintet. Współpracował z najciekawszymi osobowościami czeskiej sceny, a także ze znanym na świecie gitarzystą Petrem Zelenką. Jest członkiem wielu zespołów, w tym Czech Radio Big Band, School Big Band Of Jaroslav Jezek´s Conservatory.

Emil Brun Madsen

Student Carl Nielsen Academy of Jazz w Danii, gdzie kształci grę na kontrabasie i gitarze bassowej u boku Bo Stief’a. Ostatnie dwa lata współpracy z polsko-duńskimi zespołami zaowocowały I nagrodą podczas
festiwalu „Jazz nad Odrą 2011” oraz „Bielska Zadymka Jazzowa”. Współpracuje z czołowymi muzykami duńskiej sceny jazzowej, m.in. Anders Morgensen, Kresten Osgood. Brał udział w warsztatach w Niemczech, Grecji, Włoszech, Danii z takimi muzykami, jak: Pat Metheny, Jeff Balard, Randy Brecker, Lee Konitz, Steve Swallow, Christian McBride.

Karol Domański

Absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie perkusji mgr Łukasza Żyty oraz Wydziału Jazzu w Warszawie w klasie perkusji prof. Kazimierza Jonkisza. Laureat III nagrody na przeglądzie
szkolnych zespołów jazzowych w Elblągu z zespołem „Brand New Jazz Quartet” w latach 2000 i 2002. W 2001 roku zdobywca II nagrody na festiwalu „Jazzga” w Łodzi z zespołem „Twin Tenors”. Pierwsza nagroda na festiwalu jazzowym Gdynia 2008 oraz Nadzieje Warszawy w tym samym roku… Pierwsza nagroda na festiwalu „Klucz do kariery” Gorzów 2009 z zespołem „Biotone”. Kształcił swoje umiejętności u takich muzyków jak: Michał Tokaj, Ben Monder, Bob Gulotti, Bob Moses, Matthew Garrison, Dave
Weckl, Rudi Mahall. Występował z takimi artystami polskiej sceny muzycznej jak: Jerzy Małek, Iza Zając, Jarosław Małys,
Piotr Rodowicz, Przemysław Dyakowski, Janusz Muniak, Marcin Styczeń, Marek Dyjak, Krystyna Prońko. W latach 2007, 2008, 2009, 2010 zaproszony przez Zbigniewa Namysłowskiego do udziału w legendarnej imprezie – „Jazz Kamping Kalatówki” w Zakopanem. Na przełomie 2009 i 2010 roku student Carl Nielsen Akademie w Danii w klasie jednego z najwybitniejszych Duńskich muzyków Andersa Mogensena.

Informacje organizacyjne

Miejsce: Bajkonur
Czas: 23 lutego 2012, godz. 20:00
Wstęp: 25 zł
Wydarzenie: www.facebook.com/events/334315216612020/