Świetliki – koncert 3.12 (Festiwal Puls Literatury)

Bajkonur i Karrot Komando zapraszają 3 grudnia (w sobotę) na koncert zespołu Świetliki, towarzyszący V edycji festiwalu Puls Literatury.

O zespole

Zespół Świetliki powstał w październiku 1992 roku w Krakowie. Zadebiutował w grudniu tegoż roku na spotkaniu poetów Na Głos, za pierwszych słuchaczy mając m.in. Czesława Miłosza i Wisławę Szymborską. W 1993 roku Świetliki nagrały dla niezależnej wytwórni Music Corner, swój pierwszy album pt. Ogród Koncentracyjny. Płyta wzbudziła duże zainteresowanie zarówno mediów jak i publiczności. W rezultacie czego w następnym roku zespół został zaproszony do wzięcia udziału w festiwalu opolskim, gdzie zagrał na żywo przed całą Polską. Grupa ugruntowała swoją pozycję, wydając w listopadzie 1996 roku drugą płytę pt. Cacy Cacy Fleischmaschine – nominowaną do nagrody Fryderyka’96 w kategoriach: muzyka alternatywna i piosenka poetycka. Kolejna płyta – Perły przed wieprze – ukazała się w czerwcu 1999 roku, została bardzo dobrze przyjęta przez publiczność i prasę. W nagraniach wziął udział Mateusz Pospieszalski. Rok 2001 to data powstania kolejnej płyty pt. Złe Misie, w której nagraniu gościnnie wzięli udział Kasia Nosowska oraz Lech Janerka.

W roku 2005 zespół wydał kolejną plytę Las Putas Melancólitas, na której jako pełnoprawny członek zespołu wystąpił Bogusław Linda. Utwór z tego albumu pt. Filandia, wykonywany w społnie z kwartetem smyczkowym Grupą MoCarta, gościł przez 30 tygodni na liście przebojów Programu 3, utrzymując przez 3 tygodnie 3 lokatę.

Przez 15 lat swgo istnienia grupa utrwaliła swój własny, niepowtarzalny styl muzyczny, grając koncerty w całej Polsce i zapisując się na dobre w świadomości wielu słuchaczy. Marcin Świetlicki, to nie tylko wokalista zespołu, a jednak przede wszystkim poeta, wyśpiewujący własne wiersze, zdobywca wielu nagród literackich w tym m.in. Nagrody Kościelskich, w tym roku jego ostatni tomik poetycki Muzyka Środka znalazł się wśród finałowej siódemki nagrody Nike.

Festiwal Puls Literatury

Od 4 listopada do 11 grudnia 2011 r. w Łodzi i w okolicznych miejscowościach będzie organizowana kolejna edycja festiwalu „Puls Literatury”. Tegoroczna impreza to największe tego typu przedsięwzięcie w naszym kraju. Koncerty, spotkania autorskie, konkursy jednego wiersza, slam, wystawy, pokazy filmowe. Wszystko to – i wiele więcej – odbywać się będzie w Łodzi m. in. w Śródmiejskim Forum Kultury – Domu Literatury, Poleskim Ośrodku Sztuki, Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka, Bajkonurze oraz w Skierniewicach, Brzezinach, Tomaszowie Mazowieckim, Parzęczewie i Radomsku.

4 grudnia o godzinie 17.00 zapraszamy na spotkanie z Marcinem Świetlickim do Śródmiejskiego Forum Kultury – Domu Literatury (Roosevelta 17). Prowadzenie Irek Grin.

Więcej informacji na stronie festiwalu: www.pulsliteratury.pl

Informacje organizacyjne


Miejsce: Bajkonur
Czas: 3 grudnia (sobota), godz. 20:00
Facebook: facebook.com/event.php?eid=201894433222034
Bilety: 30 zł (w Bajkonurze przed koncertem), 25 zł (przedsprzedaż w sklepie „Ale Jazz” na Pomorskiej 10 w Łodzi).