Tomasz Licak: warsztaty dla saksofonistów (i nie tylko) – 24.11

„Z ćwiczeniówki na scenę” – czyli jak i co ćwiczyć na saksofonie oraz skąd czerpać inspirację. Zapraszamy na warsztaty muzyki improwizowanej dla saksofonistów i nie tylko. Spotkanie poprowadzi Tomasz Licak, kopozytor i saksofonista jazzowy.

Program warsztatów

Warsztaty składają się z dwóch części. Dotyczą one problemów, z którymi spotykają się saksofoniści na różnych poziomach zaawansowania. Prezentowane ćwiczenia będą miały uniwersalny charakter, a warsztaty skierowane są zarówno do muzyków profesjonalnych, studentów jak i amatorów tego instrumentu.

  1. Brzmienie – to nie tylko barwa dźwięku. Brzmienie dotyczy wszystkich elementów związanych z graniem. Chciałbym przekazać w tej części kilka wskazówek oraz ćwiczeń dotyczących świadomości indywidualnego brzmienia. Studenci będą proszeni o zaprezentowanie utworu solo. Następnie omówimy stosownie do poziomu uczestników ćwiczenia brzmieniowo/kondycyjne. W międzyczasie prezentowane będą nagrania znanych saksofonistów w kontekście brzmienia indywidualnego oraz brzmienia w zespole.
  2. Ćwiczenie – czyli w jaki sposób ćwiczyć, jak być konsekwentym i kreatywnym, jak czerpać inspirację do ćwiczenia oraz przede wszystkim w jaki sposób stawiać sobie wymagania. Często odnosimy wrażenie, że wielu muzyków bardzo dużo ćwiczy, ale bardzo wolno się rozwija i na odwrót. Z czego to wynika ? Co zrobić żeby ćwiczenie służyło rozwijaniu się. Na te oraz wiele innych pytań dotyczących ćwiczenia na saksofonie postaram się odpowiedzieć w tym punkcie programu warsztatów.

Tomasz Licak

Kompozytor i saksofonista jazzowy, ur. w 1986 w Szczecinie. Od 2005 związany z Carl Nielsen Academy of Music w Odense (Dania). Regulanie współpracuje z wieloma polskimi, duńskimi i niemieckimi muzykami (m.in. Anders Mogensen, Simon Krebs, Rudi Mahall, Kasper Tom Christiansen, Richard Andersson). Oprócz własnego trio, w skład którego wchodzą perkusista Rasmus Schmidt i kontrabasista Richard Andersson, współtworzy znany już na polskiej scenie jazzowej zespół KRAN oraz polsko-duński kwintet Tomasz Licak/Artur Tuźnik Quintet. Jest laureatem pierwszego miejsca „Bielskiej Zadymki Jazzowej 2010” (uzyskanego z zespołem The Outbreak Quartet) oraz nagrody indywidualnej Krokus Jazz Festival 2009 w Jeleniej Górze. Regularnie koncertuje z różnymi formacjami takimi jak Horn Amok, Krebstet, Dynastieafsted czy Licht An! Ma na swoim koncie płyty „K.R.A.N” Kran, „Last Call” The Outbreak Quartet, Quintet feat. Anders Mogensen. Łączy język hard-bopu z muzyką free. Charakterystyczne brzmienie oraz specyficzne, otwarte podejście do harmonii czynią jego muzykę niezwykle interesującą. Więcej na myspace.com/tomaszlicak

Informacje organizacyjne


Miejsce: Bajkonur
Czas: 24 listopada, 18:00 – 20:00
Zapisy: offcourse@bajkonur.pl
Facebook: facebook.com/event.php?eid=187377731347039
Wstęp: 25 zł